ANA SİTEYE GİT
Kategori Seçiniz
Yatak Odası Mobilya Seçimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?
Yatak odası takımı seçerken veya tasarımı yapılacağı zaman aşağıdaki faktörler önemlidir.
Odanın büyüklüğü
Odanın şekli-ebatları
Kıyafet ve aksesuarların miktarı ( azlığı çokluğu)
Odada yüklük veya yük dolabı bulunup bulunmayacağı
Yatak büyüklüğü
 
Yatak odası birçok odaya göre daha önemlidir çünkü en çok zamanı orada geçiririz. Gün içinde en fazla zaman geçirdiğimiz ev alanı aslında yatak odasıdır. En fazla eşyamızın olduğu alan da burasıdır. Genellikle satın alınacak, kiralanacak bir eve bakılırken önce yatak odası düşünülmelidir. Bu nedenle çok önem verilen, verilmesi gereken bir alandır yatak odası ve yatak odası mobilyaları. Yatak odası yapacağımız odanın seçimi çok önemlidir. Belki de evin en özen isteyen odasıdır. Bütün günün yorgunluğunu atabileceğimiz alanlardan biri olduğunu düşünürsek bu odanın seçimi ve dekorasyonunda daha titiz davranmalıyız. Yatak odası seçiminde dikkat edilmesi gereken konuları maddeler halinde sıralayalım.
Evin en uzak ve en sessiz odası yatak odası için uygundur.
Oda içinde ebeveyn banyosu yoksa banyoya yakın olmalıdır.
Bu odada dinleneceğimiz düşünülerek evin caddeye, trafik gürültüsüne uzak odası seçilmelidir.
6 kapılı gardırop, ve büyük ebatlı mobilyaların konulacağı düşünülerek odanın tavanında  uygunsuz yerden kiriş geçmemeli, bu mobilyaları yerleştirmemizi engelleyen kolonlar bulunmamalıdır.
Diğer odalarda da olması gereken, ışık alma, rutubetli olmama vb. gibi özellikler bu odada da olmalıdır.
 
Bu odanın büyüklüğünde özel istekler etkili olabilir ama asıl belirleyici olan yatak odası mobilyalarının büyüklüğüdür.  Odanın büyüklüğü yeterli ise kişisel çalışma odası da olabilir. Odanın bir köşesine eklenecek çalışma masası ya da konsol ile hem fonksiyonel olarak hemde dekoratif olarak iyi bir görünüm yakalanır. Odaya konacak kitaplık, çalışma masası konsol gibi çalışma odası eşyaları renk ve tarz olarak diğer yatak odası mobilyaları ile çok zıt ve uyumsuz olmamalıdır. Bu sayede eğer oda gerçekten uygunsa evin diğer alanları çalışma eşyaları ve işiyle dağıtılmamış olur.
 

 

Diğer Yazılar
Mobilya Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Mobilyalar günlük yaşantımızda bir çok alanda çok fazla yer alır. Bu nedenle hem göze hemde bedene hitap etmeli ki her açıdan rahatsız etmesin.  Mobilya alırken ilk dikkat edilmesi gereken detayın ürünün kalitesi ve sağlığa zararlı maddelerden yapılıp yapılmadığı [...]
Devamını Oku...
Ahşap Ve Kumaş Mobilyalarda Nelere Dikkat Edilmeli
  Ahşap ve kumaş mobilyalar müşterimizin zevkine hitap ettiği şekilde hangisi ağırlıkta olacağı seçilir ama bunun yanı sıra kullanışı ve kullanırken hangi detayların önemli olduğu hususlar vardır. Bunlar genel mantığıyla ahşaplar için aşağıdaki gibi sıralanabilir. Dolap kapaklar [...]
Devamını Oku...